Jak dbać o biżuterię z kamieniami naturalnymi?
Biżuteria z naturalnymi kamieniami ze względu na swój charakter wymaga odpowiedniej, kompleksowej pielęgnacji. Czyszczenie jej oraz dbanie o dobry wygląd jest kwestią priorytetową, jeśli chcemy cieszyć się wspaniałym wyglądem przez długi czas. Dodatkowo ważne jest jej właściwe noszenie oraz przechowywanie. Jak prawidłowo dbać oraz przechowywać kamienie szlachetne? Odpowiadamy.
Kamienie naturalne – właściwości
Kamienie naturalne to minerały jubilerskie, niezwykle cenione w każdej kulturze. Warto wspomnieć, iż zgodnie z przekazami posiadają one odpowiednie cechy skupiania energii, a także oddziaływania nią na niewidzialnym polu energetycznym, które może wpływać pozytywnie na nasz umysł, ciało oraz ducha. To lecznicze minerały, które są wchłaniane podczas kontaktu ze skórą. Dlatego też są one wykorzystywane od tysięcy lat przez wielu uzdrowicieli, a także alchemików. O ich wspaniałych właściwościach nie trzeba nikogo przekonywać.
Naturalne kamienie do biżuterii to niezwykle wartościowe materiały. Ich zasoby są ograniczone, co dodatkowo wpływa na ich wartość. Każdy z nich jest niepowtarzalny oraz unikatowy. Dlatego też zapewniając mu odpowiednie warunki, może cieszyć nas swoim wspaniałym wyglądem przez wiele długich lat.
Jak dbać o kamienie szlachetne?
Każda biżuteria z biegiem czasu niszczy się, jest to naturalny proces, którego nie można całkowicie wyeliminować. Warto jednak wiedzieć, iż możemy wpłynąć na zmniejszenie jego postępowania. To kilka kluczowych zasad dotyczących pielęgnacji biżuterii, które pozwolą cieszyć się nią zdecydowanie dłużej. Dlatego też pamiętaj o tym, aby cyklicznie sprawdzać jej stan, oraz to, czy z danej biżuterii nie wypadł żaden kamień. Choć zdarza się to rzadko, jednak jest w pełni możliwe. W tej sytuacji najlepiej dokupić dodatkowy kamień naturalny i osadzić go w brakującym miejscu. Na tego typu usługi możesz liczyć między innymi w sklepie jubilerskim, w którym zakupiony został dany egzemplarz.
Podstawy pielęgnacji biżuterii z kamieni naturalnych
Przed myciem i czyszczeniem powierzchni z zastosowaniem środków chemicznych i detergentów należy bezwzględnie zdjąć biżuterię. Ma to duże znaczenie ze względu na potencjalne uszkodzenia ich powierzchni. Środki te powszechnie wykorzystywane są podczas prac porządkowych, niemniej jednak mogą wpływać na stan oraz wygląd kamieni.
Ważne jest przestrzeganie odpowiedniej kolejności wykonywania zadań podczas mycia oraz czynności pielęgnacyjnych na skórze. Na czas kąpieli należy pozbyć się biżuterii, którą nakładamy dopiero po jej wykonaniu oraz wchłonięciu się balsamów i perfum. Różne kosmetyki aplikowane na powierzchnię biżuterii mogą powodować jej matowienie.
Czyszczenie i pielęgnacja kamieni szlachetnych
Czyszczenie kamieni szlachetnych jest ważnym elementem podczas ich pielęgnacji. Powinno być wykonywane w odpowiednim odstępie czasu, ponieważ zbyt częste wykonywanie go może negatywnie wpłynąć na stan powierzchni. W tym miejscu możemy zdać się zarówno na pomoc profesjonalistów, jak i również wykonać wszystkie niezbędne działania we własnym zakresie.
Warto pamiętać, że każdy kamień naturalny wymaga kompleksowego działania o innym charakterze. Jest to związane między innymi z twardością, czy potencjalnym oddziaływaniem określonych czynników na ich strukturę. W przypadku delikatnych elementów mocne działanie zdecydowanie nie jest wskazane. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się lekko zwilżona chusteczka, oraz dokładne wypolerowanie.
Czyszczenie kamienia naturalnego – domowe sposoby
Większość kamieni szlachetnych można myć, z zastosowaniem delikatnych detergentów takich jak mydło. Po tym jednak konieczne jest oczyszczenie oprawy oraz jej wypolerowanie za pomocą miękkiej szmatki.
Domowe sposoby czyszczenia kamieni naturalnych:
- Do wypolerowania złota można użyć nieznacznej ilości soku z cytryny lub sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie z mydłem. To pozwoli przywrócić ozdobom ich dawny blask.
- Korale i turkusy delikatnie czyścimy za pomocą ściereczki nasączonej w wodzie z mydłem. Potem dokładnie suszymy oraz polerujemy powierzchnie.
- Srebro możemy umyć w wodzie z mydłem, a następnie wyczyścić je w roztworze lub paście usuwającej pojawiający się nalot. Do tego zaliczyć możemy między innymi pastę z sody oczyszczonej, z popiołu papierosowego, pasty do zębów czy soku z cytryny.
- Miedź czyścimy za pomocą wody z mydłem. Po osuszeniu konieczne jest oczyszczenie jej także za pomocą soku z cytryny lub cebuli. Jeśli ozdoby pokryły się zielonkawym nalotem, warto przeczyścić je delikatną szczotką zamoczoną w spirytusie.
- Opal to kamień o wysokiej zawartości wody, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Musimy więc chronić go przed działaniem promieniowania słonecznego i wysokich temperatur, a także otaczać i przecierać go wilgotną chusteczką, aby zapewnić mu właściwy poziom wilgotności.
Warto pamiętać o tym, aby wszystkie działania wykonywać stosunkowo delikatnie oraz z wyczuciem. Jeśli obawiamy się ich przypadkowego uszkodzenia, warto zdać się na pomoc sprawdzonego jubilera. Jednak w większości przypadków właściwa pielęgnacja kamieni nie powinna być szczególnie problematyczna.
Jak przechowywać biżuterię wykonaną z kamieni szlachetnych?
Biżuteria z kamieni szlachetnych powinna być przechowywana zawsze w miękkich woreczkach, wyłożonych tkaniną. Kluczowym aspektem podczas dbania o biżuterię jest jej separowanie, ponieważ twardsze kamienie mogą niszczyć i rysować te o delikatniejszej strukturze. Dodatkowo należy trzymać ją w miejscu o niezbyt wysokim nasłonecznieniu. Szczególnie wrażliwe na działanie światła są akwamaryny, cytryny, opale oraz perły. Warto więc chronić je przed niesprzyjającymi warunkami, co również pozytywnie wpłynie na ich stan oraz trwałość.
Pielęgnacja biżuterii z kamieni szlachetnych – co jeszcze warto wiedzieć?
Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem biżuterii z naturalnych kamieni, warto pamiętać o zasadach dotyczących ich prawidłowej pielęgnacji, czyszczenia oraz przechowywania. Dzięki temu przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałym wyglądem bez żadnych problemów.