Uczulenie na nikiel – biżuteria dla alergików.
Uczulenie na nikiel to alergia, która może pojawić się w każdym wieku, ale częściej dotyczy ludzi dorosłych niż dzieci. Pojawia się po kontakcie przedmiotu ze skórą, wywołując głównie objawy miejscowe, jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie. Nikiel jest dodatkiem do wielu metali, dlatego reakcja uczuleniowa może pojawić się nie tylko po kontakcie z biżuterią, ale również w wyniku noszenia paska z metalową klamrą czy zapięcia na metalowe zatrzaski. Jak rozpoznać uczulenie na nikiel? Jaką biżuterię nosić, jeśli mamy alergię na nikiel?
Uczulenie na nikiel – na czym polega?
Jeśli chodzi o nikiel uczulenie na ten związek chemiczny najczęściej przyjmuje formę reakcji na kontakt skórny. Składnik ten stanowi bowiem popularną domieszkę do metali, z których tworzone są produkty codziennego użytku, jak guziki, klucze, klamki, klamerki czy biżuteria. Co więcej, nikiel może zanieczyszczać także kosmetyki i żywność – warzywa, zboża, orzechy, produkty konserwowe. Nie każdy zwraca uwagę na fakt, że związek ten potrafi uwalniać się z naczyń w trakcie gotowania i przenikać do posiłków. Częściej jednak dochodzi do reakcji uczuleniowej po kontakcie niklu ze skórą, niż po spożyciu śladowych ilości niklu wraz z pożywieniem.
Nikiel uczulenie objawy
Wyszukując hasło „nikiel uczulenie objawy”, znajdziemy mnóstwo zdjęć reakcji skórnych, jakie występują po kontakcie z niklem u osób uczulonych. W takim miejscu na skórze może pojawić się wysypka, zaczerwienienie, krostki, grudki czy pęcherzyki. Zmiany skórne mogą też swędzieć i piec. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie nosimy biżuterię czy zapinamy ubranie, czyli na dłoniach, płatkach uszu czy w okolicy pępka. Warto pamiętać jednak, że zmiany mogą zostać rozsiane na inne obszary skóry, a reakcję uczuleniową nasila na przykład pot. Jeśli na podstawie objawów nie jesteśmy w stanie rozpoznać alergii na nikiel, możemy wykonać test płatkowy. Polega on na przyklejeniu krążka nasączonego alergenem na skórze pleców. Po upływie 48 godzin płatek zdejmuje się i dokonuje oceny. Jeśli pojawią się takie symptomy jak rumień, grudki, nadżerki, pęcherzyki czy obrzęk – alergia znajduje potwierdzenie.
Czy można wyleczyć się z alergii na nikiel?
Niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii na nikiel. Jak każdą reakcję uczuleniową, również tę można ograniczyć za pomocą leków przeciwhistaminowych. Warto dbać też o odpowiednią pielęgnację skóry, czyli natłuszczać ją i nawilżać, aby stała się mocniejsza. Podstawą postępowania w przypadku stwierdzonej alergii na nikiel jest jednak unikanie kontaktu z alergenem. Oznacza to, że należy zrezygnować z metalowych przedmiotów, które mogą zawierać ten związek chemiczny. Spotykamy go natomiast przede wszystkim w dodatkach do stylizacji, takich jak paski czy torebki oraz w biżuterii i zegarkach. Nie oznacza to jednak, że alergik musi całkowicie zrezygnować z takich ozdób. Alternatywą jest dla niego biżuteria bez niklu.
W jakiej biżuterii występuje nikiel?
Ogólnie rzecz biorąc, nikiel występuje w biżuterii taniej. Dodaje się go do stopów metali, aby nadać im ładny, jasny kolor. Z tego względu najczęściej uczula tania biżuteria „bazarowa” i to w każdej formie, czyli pod postacią kolczyków, pierścionków, łańcuszków czy bransoletek. Co gorsza, nikiel jako tańsza alternatywa trafia też do biżuterii z metali szlachetnych, czyli do srebra czy złota, zwłaszcza do złota białego. Pojawia się również w modelach jedynie posrebrzanych czy pozłacanych. Ponieważ reakcja alergiczna na nikiel dotyczy przede wszystkim kobiet, to właśnie one muszą zwracać uwagę na jakość wybieranych dla siebie dodatków biżuteryjnych. Domieszka niklu nie pojawia się w biżuterii z tytanu czy plastiku medycznego, ale istnieją też inne warianty biżuterii antyalergicznej, która po prostu nie zawiera w swoim składzie materiałowym tego konkretnego, często uczulającego związku chemicznego. Jeśli więc mamy alergię na nikiel, jedynym rozwiązaniem jest dla nas biżuteria bez niklu.
Biżuteria dla uczulonych na nikiel – czym się charakteryzuje?
Alergia to nie koniec świata, zwłaszcza że już od dawna istnieje coś takiego jak biżuteria antyalergiczna bez niklu. Mogą to być wspomniane wyroby z medycznego plastiku czy tytanu, używanego chociażby do produkcji implantów zębów, ale również tańsze lub bardziej klasyczne wersje biżuterii. Wystarczy, że stop metalu, z którego wykonano kolczyki czy pierścionek nie zawiera śladowych ilości niklu, a wyrób nie będzie podrażniał skóry nawet najbardziej wrażliwej osoby. Biżuteria dla uczulonych na nikiel może być biżuterią z wysokiej jakości stopu złota czy srebra, w których nikiel po prostu nie występuje. Da się jednak kupić również tańszą biżuterię antyalergiczną – ze stali szlachetnej (chirurgicznej). Choć w rzeczywistości takie wyroby zawierają nikiel, to jednak nie jest on uwalniany, a co za tym idzie nie może wywoływać reakcji uczuleniowej. Najlepszym dowodem na to jest wykorzystanie akcesoriów ze stali chirurgicznej właśnie w chirurgii.
Kto powinien wybierać biżuterię dla alergików?
Z oczywistych względów, hipoalergiczną biżuterię powinny wybierać dla siebie osoby uczulone, czyli te, które po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach noszenia kolczyków lub pierścionka zauważają na swojej skórze czerwony ślad wysypki, bądź też czują uporczywe swędzenie. Nie są to jednak jedyne osoby, które powinny sięgać wyłącznie po biżuterię bezniklową. Takie wyroby poleca się również dla dzieci, które coraz częściej są małymi alergikami i których skóra jest szczególnie wrażliwa. Jeśli szukamy prezentu biżuteryjnego na chrzest czy komunię, powinna to być właśnie biżuteria antyalergiczna. Takie ozdoby są najlepsze także dla osób z problemami skórnymi, takimi jak AZS czy egzema. Naskórek walczący już z tego typu schorzeniami również może zareagować niekorzystnie na domieszkę niklu w stopie metalu. Warto pamiętać też, aby do zabiegu przekłucia uszu wybierać bezniklowe kolczyki, ponieważ założenie takiej biżuterii wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, a to również znacząco ją uwrażliwia.