Wiedza o biżuterii

Jak powstają i skąd pochodzą kamienie naturalne?

Początki powstawania większości kamieni naturalnych sięgają setek tysięcy lat wstecz. Są związane z niezwykłymi procesami zachodzącymi głęboko w Ziemi (oraz – co ciekawe – czasem nawet poza nią!). Jak to się stało, że dziś możesz cieszyć się pięknem minerałów zdobiących biżuterię i wnętrza? Przenieś się do czasów, w których na Ziemi nie było jeszcze cywilizacji i dowiedz się, skąd pochodzą kamienie naturalne!

Gdzie powstają kamienie naturalne?

Kamienie naturalne kryją się niemal wszędzie. Mogą tworzyć się tysiące metrów pod powierzchnią ziemi, w jej skorupie, a także bliżej jej powierzchni. To, jakie kamienie znajdują się w danym miejscu, zależy od lokalnych warunków geologicznych.

Minerały tworzą się m.in.:

  • w głębokich warstwach skorupy ziemskiej – wiele kamieni formuje się w strefach wysokiego ciśnienia, gdzie jest gorąco; przykładem tego są diamenty; formują się one ok. 160 km pod powierzchnią ziemi i pod ogromnym ciśnieniem;
  • w rejonach aktywności wulkanicznej – formuje się tam np. obsydian; to kamień prawie w całości składający się ze szkliwa wulkanicznego.

Do tworzenia się kamieni naturalnych są potrzebne specjalne warunki geochemiczne – np. wysokie stężenie określonych pierwiastków w skorupie ziemskiej. Dlatego różne zakątki ziemi są zasobne w odmienne minerały lub inne odmiany minerału znanego także na drugim końcu świata.

Jak powstają kamienie naturalne?

Kamienie naturalne to „efekt uboczny” ruchów płyt tektonicznych. Dzięki zachodzeniu tego procesu, wypiętrzają się skały, a na ich styku oraz w ich zakamarkach powstają cenne minerały. To efekt oddziaływania na masy skalne warunków fizycznych – temperatury oraz ciśnienia – oraz czynników chemicznych (konkretnych pierwiastków czy wody).

Kamienie naturalne powstają dzięki zachodzeniu procesów osadowych, pomagmowych, a także hydrotermalnych i rekrystalizacji. Trwają one setki tysięcy lat. Między innymi z tego powodu kamienie naturalne – a zwłaszcza szlachetne – są tak cenione przez człowieka.

Powstawanie kamieni naturalnych – ciekawostki

Nie wszystkie kamienie naturalne wydobywa się głęboko pod powierzchnią ziemi. Są też takie, które mają więcej wspólnego z wodą niż ze skorupą ziemską.

Jak powstaje kamień lawa wulkaniczna?

Powstawanie tych kamieni jest związane nie tylko z ruchami płyt tektonicznych. Ich budulcem jest lawa. Kamień ten to nic innego jak zastygła, twarda masa magmowa. Mają one głęboki czarny kolor, a ich powierzchnia nawet po oszlifowaniu może być lekko chropowata i matowa. Powstała z nich nasza minimalistyczna, męska bransoletka sznurkowa z kamieni naturalnych NA SZCZĘŚCIE z kolekcji Lava Stones.

Bransoletka z lawą wulkaniczną

Bransoletkę tę tworzą kamienie o nieregularnej powierzchni. Są dokładnie takie, jak ukształtowała je natura i nadają męskiego charakteru biżuterii.

Więcej o zastosowaniu tego kamienia w jubilerstwie dowiesz się z artykułu: Nowoczesna biżuteria męska z lawy wulkanicznej – wyjątkowy prezent dla mężczyzny.

Jak powstają perły?

Perły powstają we wnętrzu małży, kiedy do muszli przedostaje się drobinka piasku albo inny „intruz”. Organizmy te, by się bronić, otaczają ciało obce warstwami masy perłowej. Z czasem w ich wnętrzu formują się piękne, lśniące kule. Powstał z nich nasz złocony, srebrny naszyjnik z perłami naturalnymi Pure Pearls.


Naszyjnik z perłami naturalnymi.

To naszyjnik z efektownych, mlecznobiałych pereł. Każda z nich jest inna – unikalnie ukształtowane przez naturę we wnętrzu muszli skorupiaka.

Dowiedz się więcej o perłach: Przewodnik po rodzajach pereł.

Jak powstają bursztyny?

Bursztyn powstaje z żywicy drzew (głównie iglastych), która wyciekła z roślin miliony lat temu. Przez ten czas lepka, gęsta masa twardniała – m.in. pod wpływem morskiej wody. Dziś bursztyny to „złoto Bałtyku” i wyjątkowe kamienie naturalne (choć nie minerały). Dowodem na ich urok są nasze bursztynowe kolczyki z kolekcji Natura.

Kolczyki z owalnym bursztynem

W tych kolczykach znalazły się przezroczyste bursztyny o lśniącej powierzchni. W ich wnętrzu mogą znajdować się drobiny i powietrze uwięzione w nich miliony lat temu. Bywa, że w bursztynach widać gołym okiem m.in. zastygłe w nich owady.

Kamienie naturalne to prehistoryczne dziedzictwo. Niezależnie od tego, jak i gdzie powstają, można śmiało je nazwać małymi cudami natury.