Blog,  Wiedza o biżuterii

Turmalin – najbardziej kolorowy kamień na świecie

Turmalin to jeden z najbardziej cenionych kamieni, zarówno w jubilerstwie, jak i kolekcjonerstwie. Należy on do minerałów z grupy krzemianów i mimo, że był znany już w starożytności to obecnie należy do jednych z rzadszych kamieni półszlachetnych. Turmalin doceniany jest przede wszystkim za swój niesamowicie szklisty połysk oraz szeroka gamę kolorów: od niezwykle rzadkiego kamienia pozbawionego barwy, poprzez pastelowe róże, brzoskwinie i intensywne czerwienie oraz szmaragdy, aż po głębokie błękity, a nawet czerń. Zakres barw turmalinu potrafi zachwycić. Równie ciekawe są jego właściwości. Co to jest turmalin i jakimi cechami charakteryzuje się ten wyjątkowy kamień dowiesz się czytając dalsza część tego tekstu.

Turmalin – pochodzenie i charakterystyka

Turmalin jest kamieniem, który na obszarze śródziemnomorskim znany był już w czasach starożytności, gdzie Egipcjanie wierzyli, że ich wyjątkowa barwa to efekt podróży na ziemie poprzez tęczę, z której kamienie miały czerpać kolory. W Europie środkowej pojawił się dopiero z początkiem XVIII wieku, a jego nazwa pochodzi od słowa turmali określającego zdolność przyciąganie popiołu z ognia tuż po podgrzaniu kamienia.

Turmalin w przyrodzie występuje głównie w postaci kryształów o słupkowym, pręcikowym lub igiełkowym pokroju. Są one zazwyczaj wydłużonymi słupami o pionowych zbrużdżeniach oraz charakterystycznym przekroju przypominającym zaokrąglony trójkąt. Turmaliny są również jednymi z dłuższych kamieni naturalnych, a największy jak dotąd odnaleziony różowy turmalin osiągnął 109 cm długości. Z kolei znalezione na terenach Norwegii i Finlandii turmaliny barwy czarnej charakteryzowały się długością rzędu do 5 metrów.

Swoje różnorodne barwy turmaliny zawdzięczają obecności żelaza, chromu, manganu oraz wanadu. Co ciekawe kamienie te mają wiele odmian, jednak wszystkie charakteryzują się kruchością i poziomem twardości rzędu 7 – 7,5 w skali Mohsa. Dodatkowo turmaliny bardzo często wykazują się pleochroizmem, co oznacza, że zmieniają one swoją barwę w zależności od kąta padania na nie światła. Posiadają również właściwości piezoelektryczne, a więc łatwo się elektryzują oraz przyciągają drobinki takie jak kurz czy popiół. Niektóre egzemplarze po wypolerowaniu ujawniają efekt tzw. kociego oka, czyli zjawisko optyczne polegające na pojawieniu się małej smugi światła przypominającej kocie oko. Dodatkowo smuga ta przemieszcza się po wypolerowanej powierzchni turmalinu przy obracaniu kamieniem.

Najpopularniejszym miejscem występowania turmalinów jest Brazylii, chociaż kamienie te można znaleźć również na terytorium Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Rosji oraz Włoch. Co ciekawe szerl, czyli czarny turmalin można spotkać również w Polsce, a dokładniej na Dolnym Śląsku. Niestety jest to jedyna odmiana występująca w naszym kraju a turmaliny ogólnie należą do dosyć rzadkich kamieni naturalnych.

Turmalin właściwości na organizm ludzki

Od czasów starożytnych uważa się, że turmaliny mają właściwości lecznicze, a nawet magiczne. Z tego powodu kamień ten jest popularny nie tylko wśród osób poszukujących wyjątkowej biżuterii, ale i ludzi, którzy potrzebują wsparcia fizycznego i duchowego. Wśród właściwości turmalinu wyróżniamy:

  • zdolność poprawiania krążenia, oczyszczania skóry oraz zamiany szkodliwych substancji w prozdrowotne,
  • wspomaganie relaksacji, wyciszenie i uspokojenie organizmu oraz umysłu,
  • ułatwianie zasypiania oraz zmniejszenie uczucia strachu,
  • wzmocnienie organizmu w okresie przeziębienia i przy zawrotach głowy,
  • ochrona przed negatywną energią, zazdrością innych osób,
  • przyciąganie miłości i przyjaźni, a także ułatwianie nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Wybrane rodzaje turmalinów

Z uwagi na szeroki zakres kolorystyczny tych kamieni półszlachetnych wyróżniamy kilka różnych odmian turmalinu, wśród których znajdują się:

  • turmalin czarny, czyli szerl: jest jedną z najbardziej pożądanych, ale i najczęściej spotykanych odmian tego kamienia. Uważa się, że jest w stanie leczyć zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym i duchowym. Poprawia pracę nadnerczy, łagodzi artretyzm oraz zaburzenia pamięci. Wprowadza do naszego ciała spokój i chroni przed negatywną energią otoczenia. Ze względu na te przekonanie bardzo często jest on używany w jubilerstwie do wyrobu talizmanów oraz oprawiany, jako ozdoba.
  • turmalin różowy, czyli rubelit: odpowiada za spokój oraz miłość. Dodatkowo symbolizuje żeńską energię ying, dzięki czemu potrafi wspierać leczenie ran emocjonalnych. Kamień o tej barwie przywraca radość z życia i pomaga się relaksować. Ma on również pobudzać produkcję hormonów oraz prace układu nerwowego.
  • turmalin zielony, czyli verdelit: jest to kamień o pozytywnym wpływie na nasze serce oraz układ immunologiczny. Wpływa korzystnie na stabilizację ciśnienia krwi oraz odmładza i zapobiega wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Osoby noszące verdelit czują większa chęć do życia oraz zachętę do zwiększenia aktywności fizycznej.
  • turmalin bezbarwny, czyli achroit: jest to niezwykle rzadka, pozbawiona barwy odmiana turmalinu występująca w Brazylii, USA oraz na Madagaskarze. Kamień o tej barwie przywraca równowagę ciała i umysłu, a także daje nam wsparcie w trakcie chorób i traum.

Zastosowanie turmalinu

Turmalin to kamień, który wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie, jako materiał do tworzenia biżuterii i talizmanów. Jest on wykorzystywany także w przemyśle radiotechnicznym i optycznym. Dla wielu osób niespotykane barwy turmalinu stanowią ogromną wartość kolekcjonerską, dlatego są one traktowane również, jako kamienie do kolekcjonowania. Co ważne, turmalin przyciąga kurz, a nawet małe kawałki papieru, dlatego ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Kamień ten wymaga, bowiem częstszego czyszczenia, niż inne. Najlepiej jest to robić regularnie, pod bieżącą wodą, a następnie wystawić na jakiś czas na działanie promieni słonecznych. Dzięki takiemu zabiegowi turmalin zyska blask, a kolory w jego wnętrzu zostaną ożywione i nabiorą odpowiedniej wyrazistości.